جاب ریموت

آشنایی با کسب درآمد از طریق جاب ریموت

تصویر یک خانم است که لباس قرمز پوشیده و پشت لب تابش داره کار انجام میدهد

مشاوره تخصصی مهاجرت

فهرست مطالب

جاب ریموت (remote job) یا همان دورکاری یکی از سبک های کاری است که کارکنان به جای حضور در شرکت، کارها و وظایفی که بر عهده آن ها قرار داده شده است را به صورت غیر حضوری انجام می دهند. پس از همه گیری کرونا اکثر کشورها از سراسر جهان سبک جاب ریموت را در پیش گرفتند تا نه تنها برنامه ها و کارهایشان را پیش ببرند؛ بلکه کارمندانشان نیز بدون حضور در شرکت و قرار گیری در معرض بیماری وظایف خود را به انجام برسانند.

نحوه کسب درآمد دلاری از طریق جاب ریموت

اما باید بدانید نحوه کسب درآمد دلاری از طریق جاب ریموت چگونه است؟ معمولا زمانی که صحبت از جاب ریموت می شود اولین چیزی که به ذهن شنوندگان می رسد، کار کردن با شرکت های بین المللی و خارجی و کسب درآمد دلاری است. این طرز فکر می تواند کاملا درست باشد. بسیاری از شرکت های کشورهایی مانند هلند، سوئد، استرالیا، کانادا و … بر اساس شرایطی که دارند به دنبال استخدام نیروی دورکار هستند.

از این رو یک فرصت استثنایی برای افراد مستعد و ماهری که در کشورهای دیگر هستند فراهم می شود تا بتوانند به صورت دلاری کسب درآمد کنند. در صورتی که شرایط لازم را دارید باید رزومه خود را اپلای کنید تا بتوانید به شغل مورد علاقه خود با درآمد بالاتر دست یابید. توجه داشته باشید که در زمان دورکاری نیز باید مانند کار حضوری در ساعات کاریتان مشغول به انجام وظایف خود باشید. ریموت جاب مزایای زیادی دارد به خصوص اینکه می  توانید به صورت دلاری درآمد کسب کنید.

از آنجایی که میانگین حقوق در کشورهایی مانند استرالیا، کانادا و آمریکا چندین برابر بیشتر از میانگین حقوق در ایران است، بهترین گزینه برای اشتغال محسوب می  شود. حتی می  توان گفت که جاب ریموت بهتر از مهاجرت است؛ چرا که در این صورت در ایران درآمد دلاری کسب می  کنید و می  توانید زندگی بهتر و باکیفیت  تری نسبت به کشورهای پرهزینه خارجی داشته باشید.

تصویر یک آقا است که لباس زرد پوشیده و داره دور کاری با لب تاپش انجام میده

مزایای ریموت جاب دلاری

در اینجا به مزایای ریموت جاب دلاری می پردازیم. جاب ریموت که با نام دورکاری بین المللی یا Remote International Work نیز معروف است، جزو مشاغل پردرآمد محسوب می  شود که کارکنان آن به صورت دلاری حقوق می  گیرند. این مشاغل مزایای زیادی برای سازمان  ها و کارکنان به دنبال دارند که برخی از آن ها عبارتند از:

  • دسترسی  به بازارهای بین المللی و جهانی: با جاب ریموت می توانید به بازارهای جهانی دست پیدا کنید و با سازمان ها و کارفرمایان سراسر دنیا همکاری نمایید. این مزیت کار ریموت باعث می شود که شما به بتوانید به فرصت ها و بازارهای جدید دسترسی یابید.
  • تنوع فرهنگی: با ریموت جاب دلاری و کار کردن با شرکت های بین المللی، شما با فرهنگ، زبان و تجربیات مختلف آشنا می شوید. این تنوع فرهنگی منجر به افزایش خلاقیت و ابتکار شما شده و این امکان را برایتان فراهم می کند تا از دانش و تجربیات افراد دیگر بهره ببرید.
  • همکاری بهتر و ارتباط آسان: با استفاده از ابزارهای ارتباطی آنلاین مانند skype، zoom و گوگل میت می توانید با همه تیم ها و شرکت های سراسر دنیا به راحتی و در کمترین زمان ارتباط برقرار کنید. با کمک این ابزارها دیگر نیازی به حضور در محل کار نخواهد بود. شما در هر جایی می توانید با کارمندان و مدیران خود صحبت کنید و به تبادل نظر بپردازید.
  • افزایش انعطاف پذیری: جاب ریموت به شما این امکان را می دهد تا در همه جا به عنوان یک فرد شاغل فعالیت کنید. چه زمانی که در اتاق خوابتان هستید و چه زمانی که به سفر میروید می توانید کارهای خود را انجام دهید. این انعطاف پذیری باعث می شود که شما مکان و زمان کارتان را خودتان انتخاب کنید و بین زندگی حرفه ای و شخصی خود تعادل را حفظ نمایید .
  •  صرفه جویی در هزینه ها: سازمان ها و شرکت ها با پیروی از جاب ریموت می توانند در هزینه های مربوط به تجهیزات، نیروی کار حضوری، اجاره دفتر و … صرفه جویی کنند و منابع خود را به شکل موثرتری مدیریت نمایند. علاوه بر این دورکاری برای کارکنان نیز به صرفه تر است و نیازی به پرداخت هزینه های سنگین برای رفت و آمد به شرکت نخواهند داشت.
  • کسب رضایت کارکنان: انعطاف در ساعات کاری و امکان دورکاری به کارکنان اجازه می دهد تا احساس آزادی بیشتری داشته باشند و زندگی حرفه ای و شخصی خود را بیشتر تحت کنترل بگیرند . همین موضوع باعث افزایش رفاه و رضایت کارمندان خواهد شد.

معایب و مشکلات جاب ریموت برای ایرانیان

موضوع مهمی که به آن باید توجه داشته باشید معایب و مشکلات جاب ریموت برای ایرانیان است. اگرچه جاب ریموت مزایای زیادی دارد، اما می  تواند مشکلاتی برای ایرانیان به همراه داشته باشد. برای مثال به دلیل تحریم کامل ایران، انجام دورکاری برای برخی کشورها دشوار است و برخی دیگر نیز کارمندان ایرانی را قبول نمی  کنند. مشکل دیگری که جاب ریموت برای ایرانیان دارد، نحوه حقوق دادن به کارکنان ایرانی است که ممکن است برای شرکت ها چالش برانگیز باشد.

برخی دیگر از معایب و مشکلات جاب ریموت به شرح زیر هستند:

تفاوت زمانی:

ممکن است بین کشور شما و کشوری که شرکت مورد نظر در آن قرار دارد، تفاوت زمانی زیادی وجود داشته باشد. در این صورت ارتباط و هماهنگی با همکاران دشوار خواهد بود. برای مثال در صورتی که بخواهید با شرکتی در کانادا به صورت دورکاری همکاری نمایید، باید توجه داشته باشید که بین شما و کارفرما حدود ۷ ساعت اختلاف زمانی وجود دارد و باید خود را با آن تطبیق دهید.

مسئله فرهنگی:

از آنجایی که جاب ریموت یک شغل بین المللی است، شما با افراد زیادی از فرهنگ و زبان  های مختلف در ارتباط خواهید بود. ارتباط برقرار کردن با افرادی که هم فرهنگ و هم زبان شما نیستند ممکن است کمی دشوار باشد.

تصویر یک فنجان قهوه و خودکارخای رنگ و لب تاپ و دستای یک خانم است که داره کار انجام میده- جاب ریموت

معرفی ۱۰ جاب ریموت پردرآمد در سال ۲۰۲۳

در صورتی که رفت و آمد به محل کار برایتان سخت است و می  خواهید در خانه بمانید و کسب درآمد کنید، جاب ریموت بهترین گزینه برای شما خواهد بود. امروزه همه افراد متوجه شده  اند که دنیای کسب و کار به سمت آنلاین بودن و دورکاری در حال کشیده شدن است. سال ۲۰۲۰ نیز با شیوع کرونا باعث حرکت کردن افراد به سمت مشاغل آنلاین شد. از طریق این مشاغل می توانید به درآمد بالایی دست پیدا کنید.

در صورتی که قصد انجام کار ریموت را دارید، این سوال برایتان به وجود می  آید که چه کار ریموت  هایی پردرآمد هستند. در ادامه به ۱۰ جاب ریموت پردرآمد می پردازیم:

برنامه نویس

بر اساس آخرین تحقیقات، درآمد سالانه یک برنامه نویس در کشورهای خارجی بین ۶۰ تا ۷۰ هزار دلار است. برنامه نویسان حرفه  ای داخلی نیز می  توانند ماهانه بیش از ۱۰ میلیون تومان درآمد داشته باشند. به طور کلی همه کسانی که به برنامه نویسی تسلط دارند، می  توانند شغل خود را به صورت دورکاری ادامه دهند. چون برای کارشان تنها به یک خط اینترنت و یک کامپیوتر نیازمند هستند.

برای اینکه شغل برنامه نویسی را شروع کنید، ابتدا باید از علاقه  تان به این شغل مطمئن شوید. چون معمولا این کار با چالش  های زیادی همراه بوده و در صورتی که توانایی حل مسئله را نداشته باشید به مشکل می خورید. البته وجود مشکل در این شغل کاملا توجیه شده است و علت درآمد بالای آن نیز همین موضوع خواهد بود.

پیش از شروع یادگیری برنامه نویسی نیز باید حوزه کاری خود را که شامل رایانه، اندروید، سایت است مشخص کنید. سپس می  توانید از منابع رایگان برای یادگیری پایه استفاده نمایید و برای تخصصی شدن، دوره  های کارآموزی یا آموزشی را پشت سر بگذارید.

راه اندازی فروشگاه اینترنتی

احتمالا شما نیز تاکنون بارها از فروشگاه  های اینترنتی خرید کرده  اید. این فروشگاه  ها معمولا شعبه حضوری ندارند و به صورت آنلاین محصولات خود را به فروش می  رسانند. این روزها همه افراد به اینترنت دسترسی دارند و می  توانند با گشت و گذار در اینترنت، محصولات مورد نیاز خود را خریداری کنند. بنابراین راه  اندازی یک فروشگاه اینترنتی باعث می  شود که به افراد مختلف از همه شهرها دسترسی داشته باشید و بتوانید محصولات خود را به فروش برسانید.

زمانی که موفق به راه اندازی کسب و کار خود شدید دیگر نیازی به حضور در محل کار نخواهید داشت و تنها با استفاده از یک کامپیوتر می  توانید کسب و کار خودتان را مدیریت کنید. در صورتی که کسب و کار شما از نوع دراپ شیپینگ باشد، زحماتتان کمتر شده و می  توانید تمرکز خود را بر روی بهبود وضعیت سایت بگذارید.

تصویر انیمیشنی هست که عکس یه موبایل و مغازه هست درباره فروشگاه اینترنتی است

تولید کننده محتوای سایت

تمامی مقالاتی که در سایت  های مختلف می  خوانیم، حتی همین مقاله نتیجه کار تولید کنندگان محتوای سایت هستند. برای انجام این کار نیز مانند کارهایی که در بالا ذکر شد، فقط به اینترنت و کامپیوتر نیاز خواهید داشت. به راحتی می  توانید در اتاق خواب خود بنشینید و برای سایت  های مختلف مقاله بنویسید. برای اینکه بتوانید به یک محتوا نویس خوب تبدیل شوید، باید آشنایی اندکی با نویسندگی داشته باشید.

البته با تمرین کردن نیز می  توانید به این هدف خود برسید. توجه داشته باشید که برای ورود به این شغل باید سئو محتوا را به خوبی یاد بگیرید.

مترجم

اگر با زبان انگلیسی آشنا هستید و می  توانید متون مختلف را از انگلیسی به فارسی ترجمه کنید یا حتی آن ها را از زبان فارسی به انگلیسی تبدیل نمایید، به راحتی می  توانید از این مهارت خود کسب درآمد کنید. یکی از پردرآمدترین جاب ریموت  ها، ترجمه است. مترجمان می  توانند کارهای مختلفی مانند مترجمی آنلاین، تولید محتوای سایت، ساخت زیرنویس ویدیو و … را انجام دهند.

طراح گرافیک

تمامی تصاویر گرافیکی که در اینترنت می  بینید یا سایت  هایی که از رنگ  ها و طرح های گوناگون استفاده می  کنند، همگی کار طراحان گرافیک هستند. این متخصصان در زمینه ترکیب و شناخت رنگ مهارت داشته و با تسلط به نرم افزارهایی مانند فتوشاپ و ایلاستریتور، تصاویر مختلفی خلق می  کنند و آنها را به مشتریان می  فروشند.

اگر به دنبال یک ریموت جاب پردرآمد و در عین حال سرگرم کننده هستید، طراحی گرافیک را به شما پیشنهاد می  کنیم. برای شروع کار به یک کامپیوتر قدرتمند که توانایی اجرا کردن نرم افزارهای گرافیکی را دارد احتیاج خواهید داشت.

نویسنده

یکی از جاب ریموت  هایی که در بالا مثال زدیم، تولید کننده محتوا بود. در صورتی که مهارت و توانایی نویسندگی را داشته باشید می  توانید شغل  های دورکاری زیادی را امتحان کنید. برای مثال می  توانید به عنوان یک نویسنده دورکار برای یک روزنامه فعالیت کنید. حتی می  توانید برای دیگران کتاب بنویسید تا آن ها به اسم خودشان چاپ کنند و شما دستمزد خود را دریافت نمایید.

علاوه بر این یک نویسنده دورکار می  تواند خدمات تایپ ارائه دهد یا نوشتن متن کپشن پست  های صفحه های اینستاگرام را بر عهده بگیرد. در همه این موارد، نویسندگی یک جاب ریموت پردرآمد محسوب می  شود. البته پیشنهاد می  شود که در صورت داشتن مهارت نویسندگی، فقط در یکی از این زمینه ها شروع به فعالیت کنید و مهارت خود را تقویت نمایید.

سئوکار

تا به حال به این فکر کرده  اید که چرا برخی سایت  ها در صفحه اول گوگل به نمایش در می  آیند؟ چه چیزی باعث شده است که این سایت  ها رتبه بالایی در موتور جستجوی گوگل بگیرند؟ علت این مسئله سئو یا بهینه سازی سایت است. در واقع کسی که توانایی بهینه  سازی سایت برای موتورهای جستجو را داشته باشد و بتواند با اعمال فاکتورهای متنوع رتبه  بندی وب سایت را در نتایج جستجو بهبود بخشد، سئوکار خواهد بود.

این شغل جزو جاب ریموت  های پردرآمد محسوب می  شود و می  توانید آن را به شکل دورکاری و در خانه انجام دهید.

تبلیغ نویس

زمانی که وارد سایت  های برتر رتبه  بندی گوگل می  شوید، متوجه خواهید شد که نویسنده سعی کرده با استفاده از راهکارهای متفاوت، شما را ترغیب کند تا بر روی لینک  های مختلف کلیک کنید. به عبارت دیگر این کار توسط یک تبلیغ نویس انجام شده است. تبلیغ نویسان کسانی هستند که بر اساس نوع تخصص خود، متن و تصاویر را به کار میگیرند تا مخاطب را متقاعد کنند کار مورد نظر آن ها را انجام دهد.

برای اینکه این جاب ریموت درآمدزا را یاد بگیرید، می توانید از مقاله  های رایگانی که در سطح اینترنت وجود دارد استفاده کنید. البته باید توجه داشته باشید که این مقالات فقط تا حدی شما را با این شغل آشنا می  کنند و برای آشنایی بیشتر نیاز به گذراندن دوره  های تخصصی خواهید داشت. البته در نظر داشته باشید که تبلیغ نویسی هنوز در ایران جا نیفتاده است، اما در آینده به یک بازار کار پرمشتری تبدیل خواهد شد.

تدریس آنلاین

ممکن است تا به حال دیده باشید که برخی از سایت  ها، وبینار و دوره های مختلفی به فروش می  رسانند. نکته جالبی که در رابطه با این دوره  ها وجود دارد این است که اکثر مدرسان، آن ها را در خانه و به شکل غیر حضوری برگزار و ضبط می  کنند. پس تدریس آنلاین نیز یک جاب ریموت محسوب می  شود. شما نیز میتوانید حوزه  ای که در آن فعالیت می  کنید و تسلط کافی بر روی آن دارید را به صورت آنلاین تدریس کنید و از آن کسب درآمد نمایید.

مدیر پروژه

این شغل برای کسانی مناسب است که می  توانند در بخش  های مختلف مانند اپ، توسعه وب و نرم  افزار کار کنند. کاری که شما انجام می  دهید ممکن است مربوط به شعبه جدید از یک شرکت یا حتی یک تیم باشد. یک مدیر پروژه موظف است که تمامی فرآیندها و فعالیت  های مورد نیاز برای دستیابی به هدف تعیین شده مثل تاسیس شعبه جدید از یک شرکت یا توسعه نرم  افزار را انجام دهد.

اگر چه اکثر افراد مدیریت پروژه را یک جاب ریموت می دانند، اما برای همه مدیران امکان دورکاری وجود نخواهد داشت. البته امروزه اکثر تیم  ها برای برقراری ارتباط از کنفرانس  های وب استفاده می  کنند؛ به همین دلیل مدیران پروژه نیز می  توانند به صورت دورکاری مشغول به فعالیت شوند. به طور کلی درآمد سالانه یک مدیر پروژه بین ۷۵۰۰۰ تا ۱۱۰۰۰۰ دلار خواهد بود.

ضمن آن که بحران ها اقتصادی و گسترش شاخص های حمایت از کارگران و نیروی کار موجب آن شده است که هزینه استخدام نیروی کار به صورت حضوری با موانع فراوانی مواجه گردد. مضاف بر آن، مشکلات مربوط به مجوزهای کار و نیز پیچیده بودن ویزاهای کار و مهارت مانعی مهم در عدم تمایل کارفرماها در استفاده از نیروی کار حضوری است.

به همین دلیل روند توجه به کسب و کارهای از راه دور اعم از داخل مرزهای یک کشور و یا کارهای فرامرزی به ویژه در حوزه مشاغل تکنولوژیک از اهمیت فراوانی برخودار شده است. در چنین شرایطی بسیاری از مشکلات در زندگی روزمره شامل ترافیک، حمل و نقل، هزینه های مربوط به انتخاب محل اقامت در نزدیکی محل کار و امثالهم کاهش می یابد. هم زندگی ارزانتر می شود و هم انسان ها راحتر زندگی می کنند. البته ماهیت برخی از مشاغل آن است که نمی توان آن ها را در خارج از محیط کار انجام داد. لکن برخی از آن ها نیز از چنین قابلیتی برخوردار می باشند. در چنین شرایطی افراد انعطاف پذیر تر برای انجام وظایف خود بوده و براحتی می توانند زندگی حرفه ای خود را از زندگی شخصی تفکیک و با هزینه کمتر و آرامش بیشتر به فعالیت های روزمره خود بپردازند. آن ها می تواننند سبک کار خود را خود انتخاب نمایند. زمانو مکان در بسیاری از کارها و مشاغل این چنینی معنایی ندارد و براحتی کارجو می تواند خود را تطبیق دهد.

شرایط گرفتن جاب ریموت برای ایرانی ها

متاسفانه تحریم‌ها تاثیر بدی بر روی بسیاری از مسائل مربوط به روابط بین‌المللی گذاشته‌اند. یکی از این موارد نیز پیدا کردن جاب ریموت برای ایرانیان است. این موضوع موجب شده است که یافتن یک جاب ریموت برای ایرانیان، کار بسیار سخت‌تری باشد؛ زیرا به دلیل همین تحریم‌ها، بسیاری از شرکت‌ها تمایلی به برقراری رابطه کاری با ایرانیان ندارند؛ چون ممکن است این موضوع منجر به ایجاد مشکلات حقوقی برای این شرکت‌ها شود. اما این موضوع به معنی آن نیست که ایرانیان به هیچ عنوان نمی‌توانند به صورت دورکاری برای شرکت‌های خارجی کار کنند. بسیاری از شرکت‌ها در کشورهای خارجی وجود دارند که مشکل خاصی با پاسپورت ایرانی نداشته و صلاحیت حرفه‌ای نیروی کار برای آنها مهم است.

از طرفی سایت‌های خارجی بسیاری هستند که معمولاً برای جذب نیروهای کار ماهر، درخواست می‌دهند؛ بنابراین ایرانیانی که مهارت و تخصصی را در خود سراغ دارند، می‌توانند رزومه خود را برای این سایت‌ها فرستاده و در صورت تایید صلاحیت، با آنها همکاری خواهند کرد. بسیاری از این شرکت‌ها یک جلسه مصاحبه آنلاین برگزار می‌کنند که شما می‌توانید در این جلسه، توانایی‌هایی و تخصص‌های خود را به آنها اثبات نمایید. با توجه به این توانایی‌ها، امید اینکه این شرکت‌ها برای همکاری با شما متقاعد شوند، زیاد خواهد بود.

نکته دیگر این است که پروفایل لینکدین شما همیشه باید آپدیت بماند. در این پروفایل باید تولید محتوایی کامل و حرفه‌ای در خصوص توانایی‌های خود داشته باشید. همچنین بسیار بهتر خواهد بود اگر بتوانید محتواهایی به زبان انگلیسی نیز در صفحه خود منتشر کنید. همانطور که می‌دانید لینکدین یکی از بهترین، معتبرترین و معروف‌ترین سایت‌ها برای آشنایی کارمندان و کارفرمایان در سراسر جهان به شمار می‌آید؛ به همین دلیل اغلب کارفرماها برای بررسی و ارزیابی کارجویان، به صفحه لینکدین آنها مراجعه کرده و آن را بررسی و ارزیابی می‌کنند.

حتی بعضی از شرکت‌ها ترجیح می‌دهند که آگهی استخدامی خود را از طریق سایت لینکدین منتشر کنند؛ بنابراین شما می‌توانید یک لیست جامع از شرکت‌هایی را که تمایل به کار کردن در آنها دارید، تهیه کرده و بر اساس آن در لینکدین به دنبال شرکت‌های مورد علاقه خود بگردید. همچنین بسیاری از کارفرماها در لینکدین، به دنبال نیروهای مورد نظر خود گشته و به آنها پیشنهاد همکاری می‌دهند؛ به همین دلیل آپدیت نگه داشتن صفحه شما در این سایت، کمک شایانی در این خصوص خواهد کرد.

آیا داشتن سابقه جاب ریموت برای مهاجرت لازم است؟

شاید اغراق باشد اگر بگوییم سابقه جاب ریموت، برای مهاجرت لازم و ضروری است. در واقع باید بگوییم اگر فردی قصد مهاجرت کاری به یکی از کشورهای خارجی را داشته باشد، لزومی به داشتن سابقه جاب ریموت وجود ندارد؛ زیرا شرایط مهاجرت به کشورهای خارجی، مسائلی جدا از این قضیه بوده و هیچ اجباری به داشتن سابقه دورکاری برای مهاجرت وجود ندارد. اما می‌توان گفت اگر فردی سابقه خوبی در دورکاری برای یک شرکت خارجی داشته باشد، تاثیرات خوبی بر روی مهاجرت او خواهد داشت.

همانطور که می‌دانید یکی از روش‌های مهاجرت کاری به کشورهای خارجی، برنامه انتقال درون شرکتی است. در این نوع برنامه، فردی که قبلاً در یکی از شعبات یک شرکت خارجی کار کرده است، می‌تواند از این طریق به شعبه دیگر همان شرکت در کشور خارجی مورد نظر منتقل شود‌؛ از این رو مهاجرت برای این فرد آسان‌تر خواهد بود. البته دورکاری با کار حضوری متفاوت است؛ بنابراین شرایط مهاجرت برای فردی که کار حضوری کرده است، با فردی که دورکار است متفاوت خواهد بود.

اما تاثیر تجربه و سابقه کار در یک شرکت خارجی، حال به هر نحوی که باشد را نمی‌توان دست کم گرفت. به هر حال فردی که به هر نحوی با یک شرکت خارجی همکاری کرده است، در شرایط یکسان با فردی که هیچ نوع همکاری با یک شرکت خارجی نداشته است، متفاوت خواهد بود. چنین فردی شانس بیشتری برای مهاجرت خواهد داشت. حتی ممکن است در دریافت جاب آفر نیز شانس بیشتری داشته باشد. در واقع اگر شما بخواهید از طریق دریافت جاب آفر مهاجرت کنید، شانس شما در مقایسه با دیگران بیشتر خواهد بود.

آیا برای گرفتن جاب ریموت، مدرک تحصیلی بهتر است یا نمونه کار؟

به طور دقیق نمی‌توان گفت که مدرک تحصیلی به نمونه کار ارجحیت دارد یا برعکس؛ زیرا برای گرفتن جاب ریموت، شما به هر دوی این موارد نیاز دارید. پیدا کردن دورکاری در کشورهای دیگر، توسط ثبت نام در سایت‌های معروفی مانند لینکدین انجام می‌شود. شما در این سایت‌ها باید رزومه کامل خود اعم از مدرک تحصیلی، سوابق کاری و نمونه‌های کاری خود را وارد کنید. آشنایی اولیه کارفرما با شما، از طریق پروفایل همین سایت‌ها انجام می‌شود. اما ممکن است برخی از شرکت‌ها، نیروهای تازه‌کار را نیز قبول کنند.

در واقع اگر شما مدرک تحصیلی خود را دریافت کرده‌اید، اما یک فرد تازه کار هستید که هیچ سابقه کاری و نمونه کاری ندارید نیز ممکن است بتوانید جاب ریموت خود را دریافت نمایید. برخی از شغل‌ها نیز به گونه‌ای هستند که بیشتر سابقه و نمونه‌های کاری شما در آنها اهمیت دارد و کاری به مدرک تحصیلی شما ندارند؛ بنابراین نمی‌توان به طور قطع یکی را بر دیگری ارجح‌تر دانست. اما به طور کلی اگر رزومه شما کامل باشد، طبیعتاً شانس بیشتری برای یافتن شغل در کشورهای خارجی خواهید داشت.

بهترین روش گرفتن جاب ریموت چیست؟

برای گرفتن جاب ریموت، در ابتدا باید در مورد کشورهایی که شغل‌هایی در زمینه رشته تحصیلی شما ارائه می‌دهند تحقیق کنید. یا اینکه ببینید در کشور مورد علاقه شما، کدام یک از شغل‌ها خواهان بیشتری دارد. در شروع کار بهتر است فهرستی از کشورهایی را که به آنها علاقه دارید، آماده کرده و در مورد الزامات و قوانین آنها تحقیق کنید. شما باید بدانید که این کشورها سختگیر هستند یا منعطف؛ این کار را می‌توانید با جستجو در گوگل انجام دهید.

پس از این جستجو خواهید دانست که کار در برخی از کشورها به‌خصوص برای ایرانی‌ها، بسیار سخت و تقریباً غیر ممکن و در برخی از کشورها بسیار راحت است. حال می‌توانید در سایت‌های معتبری مانند لینکدین، پروفایل خود را به طور کامل آماده کرده و فرصت‌های شغلی مختلف را جستجو کنید. هنگامی که به دنبال کار هستید، حتماً فیلتر Remote را به کار ببرید. سایت‌های زیادی هستند که می‌توانید برای جستجوی جاب ریموت، از طریق آنها اقدام کنید.

به غیر از LinkedIn سایت‌هایی مانند remotehunt، FlexJobs  WeWorkRemotely ، Remotive ،JobBank ،Glassdoor نیز جزء بهترین و معروف‌ترین سایت‌هایی هستند که برای پیدا کردن دورکاری می‌تواند از آنها کمک بگیرید. همچنین سعی کنید تا می‌توانید بر روی رزومه کاری و تحصیلی خود کار کنید؛ زیرا اولین مرحله‌ای که در آن کارفرماها با شما آشنایی پیدا می‌کنند، همین رزومه شما است. اگر بتوانید یک رزومه قابل دفاع، حرفه‌ای و تمیز طراحی کنید، بسیار به جذب کارفرماها کمک خواهد کرد.

نکته مهمی که وجود دارد این است که سعی کنید بتوانید در میان شبکه‌های ارتباطی خود، افرادی را پیدا کنید که تجربه جاب ریموت برای کشورهای دیگر را دارند. استفاده از تجربیات دیگران، می‌تواند کمک شایانی به افزایش وسعت دید شما کند. شما می‌توانید این افراد را در لینکدین، توییتر و یا Reddit بیابید. همچنین با پیدا کردن گروه‌هایی در فیسبوک که مختص مهاجران کشورهای خارجی هستند، با این افراد وارد ارتباط شده و از آنها در خصوص تجربه آنها سوال کنید‌.

چرا برای گرفتن جاب ریموت نیاز به وکیل داریم؟

برخی از افراد تصور می‌کنند که گرفتن جاب ریموت، کار نسبتا ساده‌ای بوده و خود به تنهایی می‌توانند آن را انجام دهند. اما این یک تصور اشتباه است؛ البته نه به این معنی که اگر خود به تنهایی اقدام کنید، به هیچ وجه نتیجه نمی‌گیرید. اما کار کردن با شرکت‌های خارجی حتی اگر به صورت دورکاری نیز باشد، ریزه‌کاری‌ها و جزئیاتی دارد که به مسائل حقوقی نیز مرتبط هستند.

بنابراین اگر شما در این پروسه از فردی که به تمامی جزئیات این امور آگاه است کمک بگیرید، کار شما با ریسک کمتر و سرعت بیشتری انجام می‌گردد. به طور مثال برای جستجوی کارهای بین‌المللی باید بدانید که آیا نوع کار شما به گونه‌ای است که به ویزای کاری احتیاج دارید یا خیر! اگر احتیاج دارید چگونه و به چه صورت کارهای آن را انجام دهید. همچنین بررسی قوانین مالیاتی از دیگر مواردی است که در بسیاری از مواقع باید انجام داد. همچنین اگر نوع کار شما به گونه‌ای باشد که باید ویزای کاری دریافت کنید، مدت این ویزا چقدر است.

به طور مثال در برخی از ویزاها شما فقط برای مدت معینی می‌توانید کار کنید. حال پس از اتمام انقضای ویزا برای تمدید مجدد آن، چگونه باید اقدام کنید. نکته دیگری که باید بدانید این است که در صورت که اتفاقی بیفتد که منجر به فسخ قرارداد از طرف کارفرما شود، چه اقدامی باید انجام دهید. شما باید برای شروع یک رابطه کاری با شرکتی در خارج از کشور، با قوانین کار آن کشور، فرایند دقیق و همچنین مدارک مورد نیاز برای دورکاری در هر کشوری به طور کامل آشنا باشید.

همچنین شما به عنوان یک شهروند ایرانی برای کسب درآمد دلاری، نسبت به شهروندان سایر کشورها دستتان بسته‌تر است و با مشکلاتی مواجه هستید؛ بنابراین یک سری مراحل اضافه‌تر در برنامه کاری شما باید باشد. از طرفی ممکن است در این پروسه به دام کلاهبرداران نیز بیفتید. اطمینان از صحت اطلاعات شرکت‌ها نیز کار زمانبری است. تمامی این کارها از طریق یک وکیل، بهتر و دقیق‌تر پیش خواهد رفت.

همانطور که می  دانید، به دلیل تحریم ها اکثر شرکت  ها و سازمان  ها تمایلی به جذب نیروی ایرانی ندارند؛ چرا که ممکن است از نظر حقوقی برایشان مشکلاتی به وجود آید. البته به این معنی نیست که جاب ریموت در ایران امکان پذیر نیست. سایت های خارجی زیادی وجود دارد که به دنبال جذب نیروهای ماهر و با استعداد هستند. شما نیز میتوانید رزومه خود را برای آنها ارسال کنید تا از داخل ایران با این شرکت  ها همکاری نمایید. برخی از این شرکت  ها با پاسپورت ایرانی مشکلی نخواهند داشت و شما می  توانید در جلسه مصاحبه، تخصص و مهارت  های خود را به آنان نشان دهید و آن ها را متقاعد کنید که گزینه مناسبی برای این کار خواهید بود.توجه داشته باشید که باید پروفایل لینکدین خود را به صورت آپدیت نگه دارید و در صورت امکان محتواهایی به زبان انگلیسی تولید نمایید. چون ممکن است صاحبین مشاغل برای آشنایی بهتر و بیشتر با شما، پروفایل لینکدین تان را مورد بررسی قرار دهند. بسیاری از شرکت ها نیز آگهی استخدام خود را در لینکدین قرار می دهند و شما می توانید از موقعیت استفاده کنید و با آنها ارتباط بگیرید. به همین دلیل آپدیت لینکدین حائز اهمیت است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *